Byla jsem na Sapa Tripu

Byla jsem na Sapa Tripu

Slyšeli jste už o komentované prohlídce kulturního centra Sapa? Zní to zajímavě? Tak si přečtěte článek od návštěvníka Sapa Tripu, a třeba si ho rovnou i zarezervujte. Nebo se nechte inspirovat a navštivte náš e-shop, kde si můžete objednat vše od tradičních pokrmů až po dovolenou.

Dobrý den, vítám vás na Sapa Tripu.

„Každý z nás už jistě někdy byl na komentované prohlídce hradu, muzea nebo třeba pivovaru, ale tohle byla novinka i pro mě. A jak to celé vlastně funguje? Na co se připravit? A co očekávat?

Už u vchodu nás vítá Jack, vietnamský student a zapálenec, a to perfektní češtinou. Představí se jako zástupce banánové generace a vysvětlí, co tento pojem vlastně znamená. Potom – s úsměvem na rtech – upozorní, že toto rozhodně není jen další prohlídka, při které vede průvodce monolog, a že se zapojíme všichni. Při vstupu do areálu míjíme lokální restauraci Dong Do. Jack vysvětluje její důležitost i funkci a pokračujeme dál. Během prohlídky se můžeme ptát na vše, co nás zajímá, od kulturních zvyků vietnamské komunity až po požár v Sapě, v roce 2008. A aby byla celá událost skutečně autentická, dostaneme na cestu i pravý vietnamský čaj (Já doporučuji ten jasmínový. Koupit si ho můžete i domů, v místním showroomu Master Vietnam). Prohlídka pokračuje dál, okolo malých obchůdků, na tzv. Ho Či Minhovo náměstí, které je takovým neoficiálním středem celého kulturního centra. Tam se dozvídáme, kdo to vlastně ten Ho Či Minh byl, jak obchodní a kulturní centrum Sapa funguje, co kde ochutnat, kde se můžeme nechat ostříhat nebo kam zajít na lekci skutečného Mulan tréninku. Jack také vysvětluje smysl symbolů, na které můžete v Sapě narazit, počínaje fontánou u brány číslo 4 až po nedalekou malou pagodu. Potom se přesuneme k místním potravinám, kde můžete koupit skutečně vše, ale především pro vietnamskou kuchyni. No a pokud jste zápaleným fanouškem této kuchyně, můžete si rovnou domluvit prohlídku s průvodcem, který je i profi kuchařem. Ten vám jistě poví spoustu dalších zajímavostí a tipů na to, jak připravovat tradiční jídla, z jakých surovin, a jakým způsobem. Nebo si rovnou můžete koupit kurz vaření. Ten totiž Sapa Trip také nabízí. Další zastávkou byla pagoda, ukrytá na konci kulturního centra. Její návštěva byla samozřejmě zaměřena na náboženství, historii a náboženské zvyky. Věděli jste například, že ve Vietnamu žije pouze 9 % buddhistů? Pro mě to bylo překvapující zjištění. Na konci nás ještě čekal gastronomický zážitek, konkrétně pozvání na ochutnávku tradičních vietnamských pokrmů. Za mě to byla nejlepší část celé prohlídky. Vietnamská kuchyně je totiž skutečný gastronomický skvost. Je chutná, plná bylinek, a zároveň je považována za jednu z nejzdravějších na celém světě. Zachovává chuť samotných surovin a kombinuje sladké a slané suroviny v jednom pokrmu.

Pokud jste tedy milovníkem této asijské kultury, chystáte se na dovolenou do Vietnamu nebo chcete někoho překvapit nevšedním dárkem, tak Sapa Trip vřele doporučuji!“

Katka

Sdílet

Další články