Jak si osvojit vietnamské zvyky v Česku?

Jak si osvojit vietnamské zvyky v Česku?

Vietnam nabízí mnohem víc, než výbornou kuchyni a krásnou přírodu. Způsob života – založený na buddhistických tradicích – si v posledních letech začíná osvojovat stále více obyvatel dalších zemí. A není se čemu divit. Je totiž příjemné v dnešní uspěchané době trošku zpomalit, odpočinout si a být vděčný za vše, co máme.

Jejich životní styl spočívá ve schopnosti zaměřit se nejen na hmotné statky, ale především na lidské hodnoty a slušnost. To spočívá zejména v tradicích a zvycích, na kterých se ve Vietnamu stále často lpí.

Rodina je základ

Rodinu stavějí na první místo. To dokazuje také skutečnost, že drtivá většina z nich sdílí rodný dům hned s několika generacemi najednou. Vzájemně si pomáhají, podporují se a starají se o nemocné nebo starší členy. Vracejí jim tak jejich péči a morální i finanční podporu, kterou jim během dětství, dospívání a studia poskytovali.

Úsměv a dobrá nálada v každé situaci

Vietnamci jsou velmi srdeční a dobře naladění lidé. Vždy z nich vyzařuje energie a optimismus, který jsou ochotni rozdávat širokému okolí. Usmívají se dokonce i v situacích, které by typického Čecha rozlobily.

Vzít si příklad právě z tohoto zvyku vám může přinést mnohem více, než jen dobře naladěné dny. „Pravidelná” dobrá nálada totiž dokáže dlouhodobě zvýšit hladinu serotoninu (tzv.hormonu štěstí) i endorfinu. Dále tím pomůžete své mysli pohnout se od negativismu do pozitivního prostoru. Vytváříme tak v našem mozku dlouhodobý pocit štěstí. V neposlední řadě dobrá nálada vytváří mezi lidmi pocit důvěry a pomáhá budovat lepší vztahy s ostatními.

Práce povznáší

Vietnamci patří mezi nejpracovitější a nejhouževnatější národy světa. Pokud někdo nevstane časně ráno do práce, je považován za těžce nemocného. Práce je pro Vietnamce povznášející činností a vše co dělají, dělají s opravdovou chutí a láskou.

A zde je také rozdíl mezi typickým Vietnamcem a Evropanem. Ti svou práci také odvádí s náležitým zápalem, ale ve většině případů láska k dané činnosti chybí. Nemusíte své zaměstnání milovat. Na druhou stranu, pokud si na něm najdete alespoň pár věcí, které máte rádi a zaměříte se na ně, uvidíte, že se vám bude hned pracovat lépe a s větším nadšením.

A pokud se chcete o vietnamské kultuře a způsobu života dozvědět ještě víc, tak není lepší způsob, než se zúčastnit Sapa Tripu.

Sdílet

Další články