Top historická místa Vietnamu: část 3

Top historická místa Vietnamu: část 3

Vietnam má za sebou velmi bohatou historii, poznamenanou válkou, která trvala dvacet let a během níž byl rozdělen na dvě části. Ke sjednocení Vietnamu došlo až v roce 1976. Ačkoliv byl tento konflikt velkou ranou, země se postupně vymanila z důsledků války a stala se sebevědomou a rychle se rozvíjející zemí i oblíbeným cílem turistů. Ty láká krásná příroda, ale i památky a historická místa, která zůstala díkybohu většinou nedotčená.

Dnes vám představíme posledních pět historických míst, a pokud ještě nemáte dost, můžete zavítat do Vietnamu a prohlédnout si je i vše ostatní osobně.

Mramorové hory – symbol 5 základních elementů

Ve středním Vietnamu leží skalní masiv Mramorové hory (Ngu Hanh Son), které tvoří pět skalnatých vrcholků nazvaných podle pěti základních, přírodních elementů: voda (Thuy Son), země (Tho Son), oheń (Hoa Son), dřevo (Moc Son) a kov (Kim Son). V minulosti se sem lidé přicházeli modlit a následně v místních jeskyních postavili i buddhistické oltáře. Místo se stalo cílem náboženských poutí a přitáhlo pozornost tehdejšího vládce dynastie Nguyen. Jak již napovídá název hor, těžba a zpracování mramoru zde má dlouhou historii. Například na stavbu Ho Či Minova mauzolea v Hanoji byl použit mramor právě odsud.

Tunely Cu Chi – vzpomínky na nechvalně známá období

Tyto pěší tunely představují významnou památku války i pozoruhodný stavební počin. Vedou od hranic s Kambodžou až k Saigonu a sloužily pro šíření severovietnamské propagandy i infiltraci sabotážních týmů do Američany obsazeného území. Jedná se o 200 kilometrů dlouhou síť tunelů, které byly používány za války proti Francouzům, a poté za americko-vietnamské války. Některé tunely jsou tak úzké a těsné, že se jimi sotva protáhne vzrostlejší člověk. Na druhou stranu se zde skrývají i schůzovní místnosti, kuchyně nebo tiskárny. Pokud se tedy zajímáte o historické válečné konflikty, určitě byste neměli toto místo opomenout.

Chrám Cao Dai – pestrobarevná Asie

Chrám je zasvěcen náboženství, které se označuje jako kaodaismus. To se vyznačuje poměrně nestandardními principy. To dokazuje i výčet osobností, které toto náboženství vyznávali, a které jsou na první pohled zcela neslučitelný. Patřili sem totiž všichni od Buddhy, Ježíše a Mohameda, přes Shakespeara, Lenina a Victora Huga, až po Winstona Churchilla nebo Napoleona. Cao Dai je největším chrámem Vietnamu, a podle mnohým i tím nejvýznamnějším. Tak jako učení kaodaismus, tak i samotný Cao Dai je složený z mnoha stylů a slohů. Pastelové barvy, draci, hadi, květy, různá symbolika. To vše dalo vzniknout poměrně ojedinělé, až extravagantní stavbě. Možná právě proto chrám určitě stojí za prohlídku.

Pagoda Tran Quoc – jezerní kráska

Pagoda Tran Quoc je buddhistický chrám, ležící na malém ostrově v západním jezeře (Ho Tay) v Hanoji. Byla postavena v šestém století, což z ní činí nejstarší pagodu v hlavním městě. V průběhu let si prošla několika renovacemi i rozšířením. Dnes má devítipatrovou věž, která je nejvyšší stavbou v komplexu. Pokud se rozhodnete navštívit jezero a pagodu, určitě vylezte až na vrchol. Vychutnáte si tam dokonalý panoramatický výhled na celé město.

Vězení Hoa Lo – Hanojský Hilton

Bývalá věznice Hoa Lo se nachází v Hanoji a postavili ji zde Francouzi, v roce 1896, jako součást své koloniální nadvlády. V průběhu vietnamské války byla věznice využívána Vietkongem, jako zajatecký tábor pro americké vojáky. Tehdy se jí také začalo přezdívat „Hanojský Hilton“. Hoa Lo bylo místem krutého mučení a nelidských podmínek, včetně izolace a hladovění. Nicméně, někteří američtí vězni, jako například senátor John McCain, si vytvořili silné vazby s ostatními vězni a vyvinuli vnitřní sílu a odhodlání. Vězení Hoa Lo není typickým turistickým místem. Pokud jste ale otevřeni nevšedním zážitkům a návštěva ponurých míst vám nevadí, tak proč ne.

Sdílet