Vietnamská keramika z Bat Trang

Bat Trang je vesnice, kterou bychom hledali na severu Vietnamu asi 15 km od hlavního města Hanoje. Tato vesnice ve Vietnamu není jen tak obyčejnou, ale jedná se o místo, které je proslulé pro svou výrobu porcelánu a keramiky. Historie výroby keramiky na tomto území je poměrně dlouhá a sahá až do 14. století. V současné chvílí se keramika z Bat Trang vyváží do různých zemí světa a stala se tak oblíbenou i mezi sběrateli umění. 

 

V Bat Trang se vyrábí především nádobí, sochy, vázy a další dekorativní předměty. Narazit však můžeme i na keramické obrazy nebo střešní tašky, Jedním z nejznámějších výrobků jsou nicméně čajové sady s modrými vzory a bílým podkladem. Předměty jsou standardně zdobeny květinovými a zvířecími motivy a dalšími tradičními vzory. Typickým znakem keramických předmětů je ruční malování, čímž se projevuje i jejich autentičnost. V současné době jsou však způsoby výroby i výrobních technik inovovány. 

Proč keramika z Bat Trang?

Bat Trang je tak bezpochyby oblíbeným cílem turistů. Ti mohou nejen pozorovat toto tradiční umění nebo si vybírat z pestré nabídky výrobků, ale mají také příležitost účastnit se kurzů, kde si mohou sami vyzkoušet tradiční výrobní techniky keramiky přímo od místních řemeslníků. 

 

Toto místo tak rozhodně stojí za to spatřit na vlastní oči a zažít tento nevšední zážitek. Tradiční keramika je však také k dostání v obchodním centru Sapa. Tu naleznete například v showroomu Master Vietnam, kde si můžete jednotlivé předměty prohlédnout, ale i zakoupit. Na výběr máte z keramických ručně vyráběných mís, čajových setů nebo kávových phinů v různých provedeních a barvách. V showroomu Master Vietnam vám také rádi poradí, jak připravit tradiční vietnamskou kávu do těchto keramických kávových phinů

Sdílet