Vietnamský nový lunární rok

Co je to Tết a kdy začíná nový lunární rok?

Vietnamský Nový lunární rok, také známý jako Tết, je svátek, který se slaví každý rok v jiný den, podle lunárního kalendáře, který má vždy 30 dní. Letošní oslava se uskuteční v sobotu  21. ledna na neděli 22. ledna. Tết je jeden z nejstarších svátků nového roku na světě a mnozí Vietnamci si berou na toto období týdenní až měsíční volno, aby navštívili své blízké, ať už jde o cestu z Česka do Vietnamu nebo z města na venkov. Tết je pro Vietnamce jedním z nejdůležitějších svátků v roce, přináší čas klidu, lásky, pohody a přátelství.

Jaký je letos nový lunární rok?

Ve vietnamském zvěrokruhu jsou 12 posvátných zvířat: krysa, buvol, tygr, kočka, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a vepř.


Každý rok je vládcem jedno zvíře a cyklus se opakuje po 12 letech. Rok 2023 je ve znamení vodní kočky, což symbolizuje klid a snahu o porozumění a soulad. Zlatá kočka „Maneki Neko“ je symbol bohaství a je velmi oblíbenou ozdobou pro přilákání prosperity a obchodního zdaru.

Jaké přípravy probíhají?

Nakupují se stromky

Podobně jako na Vánoce, kdy si všichni zdobí stromky, tak na Tết si lidé pořizují stromky pro přivítání jara. Broskvoň je jedna z velmi oblíbených stromků, který symbolizuje dlouhou životnost, štěstí a mnoho prosperity do nového roku. Někteří si ale raději pořídí Kumquat, což je strom s malými oranžovými plody připomínajícími miniaturní mandarinky. Tento strom symbolizuje prosperitu, úspěšnou sklizeň a také štěstí do začátku nového roku. Méně časté, ale také velmi oblíbený, je zlatý déšť, které díky své žluté barvě symbolizuje naději, luxus a eleganci, protože připomíná barvu zlata.

Úklid

Podobně jako na jaře, kdy většina domů prochází velkým úklidem, tak u nás se takto uklízí před Tếtem, abychom odháněli všechno zlé, neštěstí a smůlu.

Slavnostní obřad

Týden před Tết, tedy 12. měsíc e podle lunárního kalendáře, si každá rodina připravuje slavnostní obřad a loučí se Táo Quân, bohy kuchyně, kteří získávají všechny informace

ze země a jdou s nimi do nebe, aby tyto zprávy donesli nebeskému císaři. Jako jediný způsob přepravy zpráv tito bohové používají zlaté rybky, které jsou proto po skončení obřadu vypouštěny zpět do jezer. Tento zvyk není v Česku moc rozšířený, ale ve Vietnamu je běžný.

Příprava tradičního jídla na nový lunární rok

Tradiční jídlo, které nesmí chybět, je Bánh Chưng. Tento pokrm vyjadřuje vděčnost předkům, nebi i zemi, a vychází z příběhu o princi, který daroval své matce Bánh Chưng a svému otci Bánh Giày. Podle této dávné tradice má Bánh Chưng tvar čtverce a Bánh Giày má tvar zakulacený knedlík. Oba tyto knedlíky symbolizují zemi a nebe, podle zelené barvy Bánh Chưng a bílé Bánh Giày. Zajímavostí je, že samotné vaření Bánh Chưng trvá více než 10 hodin. Rodina pobývá u ohně a udržuje ho, aby nezhasl. Oheň ve Vietnamu v zimním období Tetu přináší zklidnění života od každodenního shonu.

Bánh Chưng
Darování dárků

Viděli jste někdy takovou rudou obálku se zlatými obrázky? Tomu se říká ve Vietnamu Lì xì a je to podobné jako předávání dárků o Vánocích. Ve Vietnamu, ale i v některých jiných zemích, dáváme do obálky peníze a darujeme je zpravidla starším mladším nebo prarodičům nebo starším lidem. Rudá obálka se zlatými obrázky a nápisy zde symbolizuje štěstí a bohatství

Oltář pro předky

Den v lunárním roku se připravují tácy plné ovoce, které se skládají z pěti různých barev. Každý druh ovoce symbolizuje jednotlivé přání pána domu a číslo pět má představovat pět základních přání člověka: štěstí, bohatství, dlouhověkost, zdraví a bezpečí. Typické tácy obsahují 5 zelených banánů, které symbolizující početnou rodinu, sešlost rodiny, teplo domova, síť štěstí, a ochrannou ruku nad svou rodinou.  pomelo, broskve, sapodilu (hồng xiêm) a mandarinky.

Pokud budete chtít potěšit své vietnamské sousedy na nový rok, můžete jim popřát šťastný nový rok nebo vietnamsky Chúc mừng năm mới! [čuk mnk nam moj].

Nebo je obdarujte je prémiovou kávou a ručně sbíranými čaji, patří mezi velmi oblíbené nápoje ve Vietnamu. Mají je rádi všichni, velcí i malí.

Sdílet