Vietnamské svátky podle lunárního kalendáře

Vietnamské svátky podle lunárního kalendáře

Vietnam je zemí s bohatou historií, kulturou a tradicemi, které jsou pevně zakotveny i v náboženských svátcích a festivalech. Jejich oslavy přinášejí barevné ceremonie, tradiční hudbu, tance, obřady a bohatou gastronomii. My se podíváme na některé z těch nejvýznamnějších vietnamských svátků a prozkoumáme jejich kulturní význam.

Tet Nguyen Dan (lunární Nový rok) – mezi 21. lednem a 20. únorem

Tet Nguyen Dan je pohyblivý svátek a začíná, když je měsíc v novu. Oslavy pak obvykle trvají 3 až 7 dní a jsou plné rodinných setkání, tradičních jídel a ohňostrojů. Slaví se v rodinném kruhu (mnoho Vietnamců žijících v zahraničí se na tyto svátky vrací domů) a jsou symbolem setkání a pohody, kterým však předchází obvyklý nákupní shon. Každá rodina si domov zdobí malými stromky rozkvetlých meruněk (na jihu) či broskvoní (na severu). K tradičním jídlům patří například slaný koláč banh chung, který se připravuje z lepkavé rýže a plní se fazolemi, tučným vepřovým masem.

Thanh Minh (Svátek mrtvých) – 5. den třetího lunárního měsíce

Vietnamci si během svátku Thanh Minh připomínají své předky a navštěvují jejich hroby. Ve Vietnamu se neslaví narozeniny, ale dny úmrtí nejbližších předků či rodinných příslušníků. Na oltář se dávají obětiny včetně tradičních jídel, která po obřadu rodina sní.

Le Phat Dan (svátek Buddhova narození) – 8. den čtvrtého lunárního měsíce

Patří k největším buddhistickým svátkům v zemi a oslavy probíhají v buddhistických chrámech a pagodách, kam věřící přinášejí květiny a dary.

Tiet Doan Ngo (Letní slunovrat) – 5. den pátého lunárního měsíce

Svátek je spojen s upalováním lidských soch a figurín, aby byla uspokojena potřeba dostatečného počtu duší sloužících v boží armádě smrti.

Trung Nguyen (Svátek bloudících duší) – 15. den sedmého lunárního měsíce

Trung je po Tet Nguyen Dan druhým nejvýznamnějším svátkem ve Vietnamu. Věří se, že v tento den je otevřená brána mezi světem živých a mrtvých a duchové mají možnost navštívit své živé příbuzné. Lidé proto přinášejí oběti a jídlo na oltáře ve svých domech nebo v chrámech, aby uctili předky a uspokojili hladové duchy.

Trung Thu (Oslavy středu podzimu) – 15. den osmého lunárního měsíce

Trung Thu je spojen s legendou o Panence v Měsíci, a někdy je také nazýván Vietnamský den dětí nebo Svátek plného Měsíce. Oslavy jsou zaměřeny na radost a zábavu pro děti. Hlavními prvky svátku jsou lucerny ve tvaru zvířat, které děti nosí při průvodech a večerních oslavách. Celý den je plný zábavy, soutěží a pojídání nejrůznějších sladkostí.

Sdílet

Další články