Top historická místa Vietnamu: část 1
Milujete procházky starými městy, objevování dávných kultur a míst? Naplňuje vás poznávání historie? Potom je Vietnam to pravé pro vás. Tato exotická země láká nejen dobrodruhy a gurmány, ale i milovníky historie. Pyšní se nekonečným množstvím pitoreskních městeček a vesnic, nádhernými chrámy a padogami i spoustou národních parků. Čtěte dál a my vás provedeme historií starou jako lidstvo samo. A třeba vás i trošku inspirujeme při výběru vaší příští dovolené.
Míst, která stojí za návštěvu, je samozřejmě bezpočet. Na jejich vyjmenování by nám ale nestačil ani celý den. Dnes vám tedy přinášíme prvních pět, které byste při návštěvě Vietnamu neměli opomenout. A příště se můžete těšit na další.
Hanoj – kde se snoubí minulost s přítomností
Hlavní město Vietnamu doslova přetéká historickými památkami. Naleznete zde Pagodu jednoho pilíře (Chua Mot Cot), Ho Chi Minhovo mauzoleum či Chrám literatury. A to je teprve začátek. Hanoj je krásná a zachovalá ukázka francouzské koloniální metropole. Prvky minulosti se navíc propojují s architekturou dneška. Je zde tedy množství historických budov, ale například i Ba Dinh – moderní, rezidenční oblast. Za zmínku stojí i Hanoi’s Train Street, kde vás čeká nezapomenutelný zážitek ulice, kde vás budou vlaky míjet doslova jen o pár centimetrů.
Ho Či Minovo město – dřívější Saigon
Bývalé hlavní město a největší město Vietnamu má také mnoho historických památek, jako Palác sjednocení, Muzeum pozůstatků války (War Remmant Museum) nebo pagoda Vinh Nghiem. Nezapomenutelným místem je i čínská čtvrť Cholon, kde se v minulosti Čínští obchodníci a finančníci podíleli významnou měrou na ekonomice. Jeho historie je ve srovnání s Hanojí se svými 300 lety nesrovnatelně kratší, ale rozhodně ne méně bohatá. V roce 1902 sice Francouzi za hlavní město zvolili Hanoj, avšak Ho Či Minovo město si svůj význam udrželo dodnes.
Hoi An – klenot pobřeží a město lampionů
Starobylé město na pobřeží řeky Thu Bon sloužilo od 15. do 19. století jako významný přístav a byla zde objevena řada cenných pozůstatků z doby železné, patřících k tzv. sahuynhské kultuře. Minimálně od té doby je tedy prokázáno osídlení tohoto regionu. Mezi 2. a 14. stoletím se tato oblast stala součástí vlivné Čamské říše a už tehdy toto místo fungovalo jako námořní přístav, kam údajně přijížděli Arabové a Peršané. A jejich přítomnost je zde vidět i v dnešní době. Japonský krytý most Chua Cau nebo historická část města. To je jedinečné Hoi An, ve kterém se mísí nejrůznější kulturní vlivy. A díky tomu je také místem zcela odlišným od zbytku Vietnamu a ne nadarmo se mu říká vietnamské Benátky.
My Son – místo zasvěcené panovníkům i bohům
Chrámový buddhistický komplex ze 4. až 14. století, ležící kousek od města Hoi An, tvoří důležitou součást vietnamských památek, přestože byl poškozen během války ve Vietnamu. Komplex nevznikl najednou, ale v několika etapách. V oblasti tak naleznete chrámy ze 4., stejně jako z 10. století. A k čemu sloužil? V chrámech byla uctívána hinduistická božstva, panovníci i mnozí další. Ti sem přicházeli meditovat, studovat a v neposlední řadě i umírat.
Phong Nha-Ke Bang – a největší jeskyně na světě
Národní park, který je známý pro své přírodní útvary, jako Rajská jeskyně (Paradise Cave) nebo největší jeskyně světa Hang Sơn Đoòng, je nejen přírodním úkazem, ale i místem s vlastní minulostí, jehož historie sahá do roku 1550. Tehdy se o něm objevily první písemné zmínky. Phong Nha-Ke Bang se rozkládá v krasové oblasti a je zde okolo 300 známých jeskyní, jejichž celková délka činí 126 km. Díky své jedinečnosti a nevšední kráse se park dostal na seznam světového dědictví UNESCO a rozhodně stojí za návštěvu.
A co vás čeká příště?
Těšit se můžete na oblast Sa Pa (podle které se jmenuje i pražské obchodní a kulturní centrum Sapa), horu Fan Si Pan, císařské město Hue, hrobku císaře Khai Dinh a provincii Ninh Binh.