Pět elementů a jejich magie ve Vietnamu

Vietnam je fascinující zemí, kde se historie, kultura a přírodní krása prolínají v harmonii pěti elementů. Tyto elementy, nazývané „Ngữ hành“, hrají významnou roli nejen ve vietnamské kultuře, ale také v udržování rovnováhy v těle a vlivu na každodenní život. Země bohatá na ohromující scenérie, rozmanitou kuchyni a fascinující tradice v sobě uchovává tajemství, která jsou spojena s pěti základními prvky – dřevem, ohněm, zemí, kovem a vodou. Od zelených hor po zářící pláže, od tradičních vesnic po moderní města, Vietnam přináší neuvěřitelný zážitek pro každého cestovatele.

Teorie 5 elementů

Co to má společného s udržením zdraví a rovnováhy v těle? Co se skrývá za každým elementem a jaký vliv má na kouzelnou atmosféru Vietnamu? Následující článek Sapatrip se podíváme podrobněji na učení pěti elementů.

Základní principy „Ngũ Hành“ jsou zakotveny ve čtyřech zákonech, které ovlivňují jejich vzájemné vztahy. Prvním z těchto zákonů je „Ngũ hành tương sinh“ – vzájemné působení pěti prvků. Tento zákon popisuje jejich propojení a vzájemnou podporu, které jsou nezbytné pro jejich existenci a rozvoj. Pět prvků spolu harmonicky interaguje a neustále se obnovuje, udržuje tak cyklický tok energie a transformace.

Podívejme se na konkrétní příklady tohoto cyklu. Prvek dřeva, symbolizující sílu a růst, poskytuje základ pro vznik ohně. Když suché dřevo vzplane, vzniká oheň. Oheň následně spaluje materiál a proměňuje jej v popel, který se vrací zpět do země. Země pak tvoří prostředí pro vznik kovu. Kov se může poté zahřívat a přecházet do tekutého stavu, který symbolizuje vodu. Voda, jako živitelský prvek, poskytuje živiny a podporuje růst rostlin, čímž se cyklus uzavírá a udržuje harmonii mezi těmito pěti prvky.         

5 elementů a zdraví – vzájemné spojení

Každý z těchto prvků má také svůj vliv na lidské tělo a zdraví. Element vody ovlivňuje ledviny a močový měchýř, zajišťuje zásobu energie a má vliv na zdraví kostí, sluchu a sexuality.  Dřevo ovlivňuje zdraví svalů, šlach a vazů, trávení a zpracování živin. Co se týče prvků ohně, ten ovlivňuje tvořivost, zdraví srdce a krevního oběhu. Země ovlivňuje tělesnou i duševní vyrovnanost, sexualitu, tvorbu krve a trávení. A kov ovlivňuje zdraví vnitřností, dýchacího systému a kůže.

Vyzkoušejte si to sami a sledujte, zda udržujete rovnováhu v těchto prvcích. Příznaky nerovnováhy mohou se projevit ve formě různých fyzických a emocionálních potíží. Se správným porozuměním a péčí o tyto prvky můžete dosáhnout vnitřní harmonie a zdraví.

Vietnam je nejen zemím úchvatných scenérií, rozmanité kuchyně a fascinujících tradic, ale také místem, kde se můžete ponořit do učení pěti elementů a objevovat jejich vliv na každodenní život. Přijďte a prožijte nezapomenutelný zážitek v této zemi bohaté na pět základních prvků.

Sdílet

Další články