Co spojuje Čechy a Vietnamce

Co spojuje Čechy a Vietnamce

Článků o tom, v čem je vietnamská komunita odlišná už bylo dost. Co se tentokrát zaměřit na to, co nás pojí? Žijeme tu vedle sebe totiž už od 90. let a za tu dobu jsme si k sobě našli cestu.

Na první pohled se můžeme zdát jako dva absolutně odlišné národy, s jinou mentalitou, hodnotami i přístupem k životu. Přesto nás ale zároveň mnoho věcí spojuje. Ať už se jedná o gastronomii, vzdělání, nebo historii. Nevěříte? Tak pokračujte ve čtení.

Komunita

Ve druhé polovině 20. století do Česka přišli naši předci, kteří zde našli nový domov. Dnes tvoří důležitou menšinu v české společnosti a jejich přítomnost je viditelná v různých oblastech, jako je podnikání nebo gastronomie. Ano, spousta z nás, Vietnamců, si mezi Čechy našla přátele, zaměstnance, zaměstnavatele, nebo třeba jen sousedy, které by už neměnila.

Gastronomie

Vietnamci přinesli do Česka bohatou vietnamskou kuchyni, která se stala velmi populární. Restaurace s vietnamskou kuchyní jsou běžnou součástí českých měst a nabízejí širokou škálu autentických jídel, jako jsou pho nebo jarní závitky. Svou popularitu získala především díky zdravým ingrediencím, ale i exotickým chutím, které jsme do té doby neznali. Dnes už na ní Češi nedají dopustit a berou jí jako součást svých vlastních stravovacích návyků.

Obchodní vztahy

Vietnamci přispívají k obchodnímu rozvoji v Česku. I když to možná na první pohled není tolik vidět, mnozí z nich se zabývají obchodem, ale například i exportem, importem a celkovým budováním dobrých vztahů mezi těmito dvěma zeměmi. A ani druhá strana nezaostává. Zájem na ekonomickém propojení mají totiž logicky i Češi. Díky tomu se do Česka dostanou například vietnamské potraviny, ale i elektronika, dřevo a nábytek. Češi zase podporují Vietnam v oblasti turistického ruchu a dovozu automobilů nebo průmyslových strojů. Zároveň ve Vietnamu působí mnoho českých firem, jako Pilsner Urquell nebo Skanska. Ty propojují obě země na úrovni ekonomicko-politické.

Vzdělávání

Mnoho vietnamských rodin žije v Česku již několik generací, a tak je jejich přítomnost patrná i ve školách a na univerzitách. Vietnamští studenti přispívají ke kulturnímu rozmanitosti na českých školách i k mezinárodní výměně a spolupráci. V Česku tak žije již druhá generace Vietnamců, která dnes pracuje v nemocnicích, právnických kancelářích, bankách, ve státních úřadech i v armádě. Zároveň obě Vietnamce a Čechy propojují projekty, které pomáhají navzájem pochopit a vzdělávat obě komunity. Za zmínku určitě stojí například Česko-vietnamský vzdělávací institut.

Sdílet