Vietnam, kávový ráj můj

Ahoj, milovníci kávy! Slyšeli jste někdy o vietnamské kávě? Jo? Možná? Tak zbystřete. Dneska si povíme o asijském kávovém ráji, který je právě ve Vietnamu! Víte, sám jsem dost velký fanda kávy. Vždycky jsem měl nejradši cappuccino, to si dám pokaždé, když jdu do pražských kaváren. Mohl jsem zešílet, když jsem před rokem byl v Itálii. Tam jsem si přišel jako v ráji. Káva za jedno euro. A k tomu moje oblíbené!

O nějakou dobu později jsem byl za dědou a babičkou ve Vietnamu. Tam jsem přehodnotil svůj názor na kávu – Vietnam je teprve kávový ráj boží. Jdete vedrem po ulici, sednete si na malinkou plastovou židličku a objednáte si kávu s ledem. Po pomaličkém usrkávání více než poloviny sklenky si říkáte jak je život skvělý. Káva za ani ne dvacku. Trochu silnější a sladší díky kondenzovanému mléku, ale stále je to uchvacující kulinářský zážitek, hlavně díky momentu překapávání kávy z filtru na dno skleničky. Až kafe dokape, sami si přelijete kávu do sklenice s ledem.

Asi takto.

Káva se ve Vietnamu objevila až po francouzské kolonizaci na přelomu 19. a 20. století. Tam Francouzi zjistili, že se kávě v místních teplých podmínkách daří, a začali to pěstovat ve velkém. Vietnamci se s kávou dopracovali natolik, že jsou nyní druzí největší exportéři kávy na světě. Největší plantáže najdeme v oblasti středního Vietnamu v provincii Dak Lak.

Káva se exportuje ještě nezpracovaná.

Nejprve kávu však pila jen jakási vyšší třída, která byla ostatními považovaná za zrádce vlasti nebo-li kolaboranty nepřítele, ale jakmile Vietnamci v roce 1954 vyhnali Frantíky ze země, káva se rozšířila i mezi střední a později nižší vrstvu obyvatelstva. Teď to pije každý. V kavárnách je to jako skvělá záminka k rande, doma jako nezbytná součást k pohostění návštěvy. Je to natolik rozšířená, že kdo nepije kávu, tak prostě neví co je život, je to vidlák. Pro představu posílám fotky z dnešního vietnamského kavárenského světa.

Nicméně, ve vietnamských restauracích a kaváren v Česku to najdete už taky všude. S kondenzovaným mlékem i bez. Jistě zkuste i verze s vaječným žloutkem nebo s kokosovou tříští. V centru Prahy si to vychutnáte za 50-70,- Kč, a pak na Sapě jen za 30,- Kč! Kde tam mají ale nejlepší, na to máte nás, Sapa Trip. 🙂 Kdo by si rád koupil vietnamskou kávu, může nyní nově na našem eshopu. S jistotou kávového milovníka říkám, že máme tu nejkvalitnější a nejchutnější vietnamskou kávu, kterou v Česku najdete. Nakoupit můžete kliknutím zde.

A co vy, chutná vám vietnamská káva?

Další příspěvky v kategorii

Tipy na výlet

Prožij s námi vlastní příběh

Odvaž se a pojď s námi poznat tajuplnou Sapu v pražské Libuši.