Vánoce ve Vietnamu

Aktuality, Kultura, Obecné, Zajímavosti

Každý z vás určitě ví, jak se slaví Vánoce tady v Česku. Víte ale, jak se slaví Vánoce ve Vietnamu?

Dříve slavili Vánoce ve Vietnamu převážně jen křesťanští věřící v kostelech, které postavili Francouzi v dobách Francouzské Indočíny. Pro místní byly tenkrát Vánoce jenom taková kuriozita, ale postupem času se do Vietnamu kvůli globalizaci dostaly vánoční stromečky, dárečky i marketingové kampaně se Santa Klausem.

Nejprve vám chci ukázat jak moc dobře Vánoce zapadají do vietnamské společnosti. Následující fotografie lidí v parku jsou z akcí obdivuhodného nápadu sportovního klubu Hanoi laughter yoga club,  který pořádá pravidelná očistná cvičení pomocí smíchu. Už od roku 2012 pořádá na Vánoce cvičení v hanojském parku, kde se více než sto členů klubu převléknou do kostýmu Santa Clause a jedou své tréninky v duchu vánočním.

ps124122012

Začínají rozcvičku hlasitým smíchem, kterou dál rozvíjí jejich instruktor.

ps224122012

Tato jóga je druh fyzického tréninku, který byl vyvinutý v Indii a ve Vietnamu začal být populární od roku 2010. Toto cvičení je velmi dobré na nervy, kardiovaskulární systém a funkci vnitřních orgánů.

Slavnostní atmosféra a neobvyklé pohyby nadšenců šířit dobrou náladu všem kolemjdoucím.

Slavnostní atmosféra a neobvyklé pohyby nadšenců šíří dobrou náladu všem kolemjdoucím.

Jenže, to je vlastně jen jedna z menších ukázek vietnamského oslavování Vánoc. Ve Vietnamu je až 10 milionů křesťanů, a ti slaví Vánoce jako jinde po světě 25. prosince. Tím se ale nebudeme v našem článku moc zabývat, protože je to víceméně stejné jako všude po světě, hlavně podle francouzských a amerických tradic, jež tam tyto národy při kolonizaci a protektorátu zanechaly. Akorát bych rád zmínil, že v jižním Vietnamu se svátku dává větší důraz. Křesťanské čtvrtě se zdobí přepychově, o Štědrém večeru se rodiny vydávají do center na různá vystoupení, a stejně jako ve Francii, se zde mlsá speciálním vánoční dezert jménem „bûche de Noël“ (čokoládový dort ve tvaru dříví) – na Vánoce je velmi oblíbeným dárkem při návštěvách, stejně jako jiné sladkosti o všech svátcích.

Prostě ozdobený kus dříví, který se dá jíst.

My však chceme vědět jak to vnímá většinová populace. Takže co ten 90 milionový „zbytek“? Když se zeptáte místních, co vlastně Vánoce znamenají a jakou myšlenkou přináší, asi málokdo vám bude schopný odpovědět, hlavně na severu Vietnamu. Faktem je, že se nyní využívají motivy Vánoc převážně jen k marketingovým účelům, takže o tom budou vědět spíše jen mladší lidé ve větších městech. Víte, je to jiné, barevné, naláká je to do obchoďáků, kde se u těch všech výzdob rádi vyfotí. Spíše než Vánoce a Nový rok je pro Vietnamce obecně důležitější oslavování Nového lunárního roku, o kterém se dozvíte více z ostatních článků. Mrkněme však na fotky z dnešního vánočního prostředí ve Vietnamu a porovnejte s českými vánočními dekoracemi měst.

vanocne-vyzdobene-sou-pouze-obchodni-centra

Vánočně ozdobená jsou hlavně obchodní centra.

na-vesnici-vanocni-atmosferu-ziskate-jen-lt-je-kostel

A také kostely jsou ozdobené, což bude pro nás Čechy asi novinka.

O Vánocích v tričku na ulici? Můžete zkusit ve Vietnamu :)

O Vánocích v tričku na ulici? Ve Vietnamu to je normálka 🙂

zadny-snih-dokonce-v-tricku-ale-na-santo-tu-narazite

Legrační fotka ochranky v Santa obleku.

sapatrip87

Santové jako osobní řidiči. Je to další způsob jak k sobě přilákat zákazníka :)

Santové jako osobní řidiči. Je to další způsob jak se odlišit od konkurence, a tak k sobě přilákat zákazníka.

predvanocni-vecer-vsichni-jsou-ven-tp-centra-neni-nikde-prostor-ani-predjizdet-vsimnete-si-obchodu-ku-i-25-se-nakupuje-stromecek

I na trzích se prodávají vánoční dekorace.

zatimco-v-cesku-preplnene-obchody-zde-lidi-nakupni-horecke-teprve-ceka-az-za-mesic

Zatímco v Čechách postupně vrcholí nákupní horečka, Vietnamce čeká až přibližně za měsíc, kolem slavností Nového lunárního roku.

A co se týče Vietnamců v Česku, Vánoce slaví většinou jen rodiny s malými dětmi. Sice ne úplně s českými tradicemi, jako je pečení cukroví, zpívání koled či vykrajování jablek, ale co nechybí je určitě vánoční stromeček, dárky (většinou jsou to peníze teda), kapr a v neposlední řadě fotografování, aby se samozřejmě měli s čím pochlubit na facebooku. Co je jasné, každá rodina to slaví po svém. Některé shromáždí celé své příbuzenstvo v okolí, a hodují buď doma nebo v restauraci, a některé prostě dál makají v obchodech jako by se nic nedělo. Praxí ale je, že většina Vietnamců má večerku na Štědrý den otevřeno max do cca 20h, pak se zavře (hlavně protože nejsou zákazníci) a stráví se zbytek večera doma s rodinou jako je tomu u většinové populace.

Další příspěvky v kategorii

Tipy na výlet

Prožij s námi vlastní příběh

Odvaž se a pojď s námi poznat tajuplnou Sapu v pražské Libuši.