LAU neboli hot pot. Pochoutka, kterou si uvaříte sami.

Gastronomie, Kultura, Zajímavosti

Lẩu, anglicky hot pot, znamená v překladu do češtiny „horký hrnec“. Překlad není daleko od pravdy, při hodování totiž máte po celou dobu na stole vařič a na něm velký hrnec vroucího vývaru.

Že horký vývar už znáte, protože jste měli polívku phở? Kdepak, hodování u hot potu je úplně něco jiného. Do tohoto horkého vývaru si sami přidáváme ingredience a postupně všechny uvaříme a sníme. Samozřejmě to chvíli trvá, než se maso i jiná jídla uvaří, a tak se povídá a povídá.

Co všechno můžeme sníst?

Na lẩu je nejlepší zajít s partou lidí, do sytosti se nají takových šest velkých jedlíků. Na stole budete mít vařič a na něm hrnec s vývarem. Do něj si sami vkládáte jídlo, které je v syrové podobě rozmístěné po stole. Vybírat můžete z různých druhů masa, mořských plodů, zeleniny, tofu, nudlí i plněných knedlíčků. Nabídka se liší dle restaurace a dostupných surovin.

Rybí omáčka nesmí chybět

I když je vývar ochucený, tu pořádnou chuť uvařeným kusům jídla dodá až poctivě namíchaná rybí omáčka. Často se při hot potu připraví již vařené kuřecí či slepičí maso, zřejmě aby hladovci neukusovali vařicí hrnec. To se jí se solí smíchané se šťávou z citronu, tence nakrájenými citronovými lístky, pepřem a chilli papričkami.

Milujete instantní nudle? Přelijte si je v misce vývarem. Uděláte si takovou vlastní malou misku nudlí, do které si můžete přidat na co máte chuť. (Zkoušeli jste si do instantních nudlí někdy přidat vajíčko na měkko? Je to vynikající!)

U Vietnamců vaří žena

Pokud půjdete na lẩu s Vietnamci, bývá zvykem, že se o vaření stará žena. Ta do hrnce postupně dává suroviny, míchá je, kontroluje, a když jsou hotové, vyndá je na talíř vedle, z kterého si ostatní berou do své vlastní misky. Přitom všichni sedí u stolu, užívají si společný čas a vyhlíží, na co mají chuť.

Sapa Trip vyrazil v rámci teambuildingu na lẩu do Sapy. Mrkněte se na krátké video, ve kterém vše výše popsané v praxi.

 

 

Další příspěvky v kategorii

Tipy na výlet

Prožij s námi vlastní příběh

Odvaž se a pojď s námi poznat tajuplnou Sapu v pražské Libuši.