Jídlo a petardy: Silvestr u vietnamských rodin v ČR

Aktuality, Gastronomie, Kultura, Zajímavosti

Pro Vietnamce je příchod nového roku jedna z hlavních událostí celého roku. Vietnamci se řídí lunárním kalendářem, podle kterého začíná nový rok někdy mezi 21. lednem a 21. únorem. Tento rok připadá na 16. února 2018. Většina Vietnamců žijících v České republice ale oslavuje Nový rok i podle našeho solárního kalendáře, tedy 31. prosince. Ano, Vietnamci slaví Nový rok dvakrát!

Rodinná sešlost a spousta jídla

Vietnamci jsou velmi společenští lidé, často a velmi rádi se scházejí se svou rodinou. Aby ne, když je u nich rodina většinou priorita číslo jedna. Výročí, narozeniny, svatba a větší svátky takovou rodinnou sešlost přímo zaručují. Udělá se výborné jídlo a povídá se u stolu plného dobrot. Pokud se více rodin rozhodne strávit večer spolu, tak se jí na zemi, jelikož se všichni nevejdou ke stolu. Jídlo se předtím musí nejprve obětovat na oltáři předků, spolu s květinami, ovocem, a dalšími drobnostmi. Na oltáři poté hlava rodiny zapálí vonné tyčinky, všichni dospělí se pomodlí a poděkují duším předkům za jejich náklonnost. Po chvíli se jídlo odnese na stůl nebo na předpřipravené rohože na zemi, a rodina začne hodovat.

Modlení se k předkům u oltáře.

 

Novoroční přípitek.

Někde závitky, někde jeseter

Na stole se objeví oblíbené jídlo členů rodiny, jinde i různé speciality. Nechybí novoroční pokrm bánh chưng (hranatý a zelený rýžový koláč na fotce výše), barevná lepkavá rýže xôi, obvykle ani vařené kuře nebo smažené jarní závitky. V některých rodinách lze najít vybrané lahůdky, třeba jesetera ve sladké omáčce nebo slepičí pařáty (na fotce níže). Mnoho vietnamských rodin se podělí o novoroční pokrmy se svými českými sousedy, hlavně o jarní závitky, a ti jim na oplátku dávají své cukroví. Tyhle výměny Vietnamci milují.

Slepičí pařátky. Chutnají jako křupavá kůžička na pečeném kuřeti.

Při hostinách jako takových se dospělí baví o aktuálních tématech ve vietnamské komunitě, jako je EET a Sapa, o rodinných vztazích, dále o kšeftech v obchodech, o tom jak se poslední dobou nedaří ve večerkách, atp. Když se všichni do sytosti nají a vypovídají, odpočívá se v obýváku. Zase se povídá nebo se kouká na české novoroční i vietnamské televizní pořady, pojídají se sušené, sladké dobroty a hrají se karty či jiné hry. Ženy krájí čerstvé ovoce a s úsměvem jej rozdávají ostatním. Rodina si užívá čas pohromadě a společně očekává příchod půlnoci.

Jenže ne každá rodina takto pohodově slaví Nový rok. Je faktem, a jsme toho všichni svědky, většina večerkářů v Praze má své obchody otevřené do 1-2 rána. Je to pro ně příležitost si přivydělat, jelikož je večer zvýšená poptávka po alkoholu. Takže po novoroční večeři s rodinou jdou hned do večerky, a neslaví tolik jako my. Nejsou však smutní. Oni vědí, že je opravdová oslava Nového roku čeká až za měsíc.

Barevné ohňostroje

Mužská část rodiny se okolo půlnoci chopí rachejtlí a odchází ven do mrazu. Odpálí se několik krabic ohňostroje a všichni zažívají nadšení z velkého veselí.  Krásnou podívanou se ukončí starý rok a pomalu se odchází spát, aby byli všichni svěží do dalšího roku.

Náš Sapa Trip tým Vám přeje mnoho štěstí a úspěchů do následujícího roku!

Další příspěvky v kategorii

Tipy na výlet

Prožij s námi vlastní příběh

Odvaž se a pojď s námi poznat tajuplnou Sapu v pražské Libuši.